Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu została założona 1 sierpnia 1963r. Znajdowała się wtedy w budynku prywatnym u p. Zofii Skupień przy ul. Manifestu Lipcowego 316 (dzisiejsza Jana Pawła II). Kierownikiem była p. Marianna Rzadkosz. Przez wiele lat biblioteka była przenoszona do różnych budynków prywatnych i dopiero w roku 1973 znalazła miejsce w budynku gminnym, jednak nie na długo, gdyż z powodu braku pomieszczeń na biura gminne w roku 1976 została przeniesiona do budynku prywatnego.
W tamtych latach bibliotekę prowadzili: Zofia Skupień (od 25 maja 1965 do 1 września 1969), Joanna Dymnicka (1969-1990), Maria Dymnicka (28 sierpnia 1990- 1 października 1990).
Od 1 października 1990 roku kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej aż do chwili obecnej jest Józefa Kolbrecka.
W latach 1976-1991 Biblioteka posiadała 5 filii: w Bańskiej Górnej, Bańskiej Dolnej, Szaflarach, Maruszynie Górnej i Zębie. Cztery pierwsze funkcjonują obecnie na terenie powstałej w 1991 r. Gminy Szaflary, a Filia w Zębie należy do Gminy Poronin.
22 kwietnia 1991r. Biblioteka otrzymała lokal w piwnicach Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
W roku 2009 została utworzona Filia w Gliczarowie Dolnym (od roku 1967 był to punkt biblioteczny).
Obecnie na terenie naszej gminy funkcjonują dwie biblioteki, a korzystający to mieszkańcy całej gminy (tj. Biały Dunajec, Leszczyny, Sierockie, Gliczarów Górny i Gliczarów Dolny).
Imprezy organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Białym Dunajcu:
Festiwal Papieski poświecony Papieżowi Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI (0rganizowany corocznie od 1994 r.),
Spotkania autorskie z pisarzami i poetami,
Lekcje biblioteczne,
Spotkania ze sportowcami w ramach promocji zdrowego stylu życia.
Zapraszamy do korzystania z czytelni czasopism! Oferujemy:
Dziennik Polski,
Tygodnik Podhalański,
Newsweek,
Cogito,
Victora Gimnazjalistę,
Victora Juniora,
Iskrę,
Misyjne Drogi,
Niebieską Linię,
Tatry,
Podhalanin,
Poradnik Bibliotekarza,
Notes biblioteczny
W czytelni można skorzystać nieodpłatnie z komputerów (2 stanowiska komputerowe ze stałym dostępem do internetu). Biblioteka prowadzi również usługi reprograficzne tj. drukowanie (w formacie A4, A3) oraz kserowanie (w formacie A4).
Zobacz regulamin korzystania z komputerów w czytelni : regulamin
Biblioteka realizuje wypożyczanie międzybiblioteczne przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Zakopanem. Współpracuje także z bibliotekami szkolnymi na terenie Gminy Biały Dunajec.
z domu MICHAŁOWSKA, ur. 08.02.1902, zm. 22.01.1988
Wybitna i wielce zasłużona działaczka ruchu wiciowego, ludowego oraz ruchu uniwersytetów ludowych. Współtwórczyni Uniwersytetu Ludowego im. Władysława Orkana w Szycach k. Krakowa, Wiejskiego Uniwersytetu Orkanowego w Gaci k. Przeworska, po wojnie organizatorka i kierowniczka Uniwersytetu Ludowego Teatralnego w Brusie k. Łodzi. Towarzyszka życia i pracy Ignacego Solarza - myśliciela, działacza, wychowawcy młodzieży wiejskiej, twórcy polskiego typu uniwersytetu ludowego.
Urodziła się w Odessie, wychowywała na Mazowszu we wsi Miąse, a następnie na ziemi sandomierskiej - w domu przybranych rodziców - Marii z Młodzianowskich i Feliksa Symonowiczów. Wszechstronnie utalentowana, wychowana w tradycjach patriotycznych i demokratycznych, od najmłodszych lat uczestniczyła w życiu kulturalnym i oświatowym polskiej wsi. Jako harcerka w 1920 roku brała udział w wojnie, w szeregach ochotniczych oddziałów Ligi Kobiet, w stopniu kaprala. W czasie ostatniej wojny, jako żołnierz Batalionów Chłopskich członkini Ludowego Związku Kobiet pisywała artykuły do podziemnej prasy, prowadziła zajęcia na kursach oraz układała pieśni.
Była organizatorką życia społeczno - kulturalnego na wsi, twórczyni znanych zespołów artystycznych "Biały Dunajec" oraz "Promni" przy SGGW. Swoją działalnością przywróciła właściwą rangę pieśni ludowej i przyczyniła się do jej szerokiego upowszechnienia. Ona była też inicjatorką inscenizowania pieśni ludowej, tworzenia samorodnego teatru ludowego, nadawania obrzędom ludowym - jak np. dożynki - nowych treści społecznych. Sama jest autorką wielu pięknych i powszechnie przez wiciarzy śpiewanych pieśni między innymi "Błogosławionej dobroci człowieka" oraz hymnu Batalionów Chłopskich "Do boju o Polskę Ludową".
Miała wspaniały dar słowa, dzięki któremu myśl swą wypowiadała jasno, prosto i pięknie, stwarzając wśród słuchających klimat zaciekawienia i zaufania. Do ostatnich chwil swego życia była niezawodnym łącznikiem pomiędzy dawnym i nowym pokoleniem młodzieży wiejskiej, któremu wiernie i do końca służyła radą i pomocą.
Aktywnie uczestniczyła w odrodzeniu Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Całym sercem wspomagała działalność TUL, szczególnie jako wykładowca na kursach Uniwersytetów Ludowych dla nauczycieli szkół wiejskich. Wspomagała także odrodzony Związek Młodzieży Wiejskiej
Jej pomnik nagrobny, który jest symbolicznym grobem Ignacego Solarza znajduje się w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych - ufundowany przez Wiciarzy, wychowanków Ul Szyc, Gaci, Brusu.
Odeszła w 60-tą rocznicę powstania ruchu wiciowego.
Od sierpnia 2009 r. Biblioteka wraz z filią uczestniczy jako Biblioteka wiodąca w Programie Rozwoju Bibliotek.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Dzięki programowi:
biblioteka będzie lepiej zaspokajała potrzeby mieszkańców,
bibliotekarze i użytkownicy biblioteki będą korzystali z nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
biblioteka będzie pełnić ważną rolę w rozwoju mieszkańców, lokalnych społeczności i całego kraju.
Od lutego do końca lipca 2011 r. Biblioteka realizuje 2 projekty w Konkursie Grantowym "Aktywna Biblioteka" prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
W ramach projektu "Akademia Młodego Informatyka" Biblioteka organizuje bezpłatne szkolenia komputerowe dla seniorów z terenu Gminy Biały Dunajec.
Drugi projekt "Mistrz i Jego Uczeń" jest skierowany dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ramach grantu dzieci uczestniczą w zajęciach warsztatowych z metaloplastyki (wykonywania spinek góralskich).
Zaginiony symbol / Dan Brown ; z ang. przeł. Zbigniew Kościuk.- Warszawa : Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz ; Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2010.
Zamek z piasku, który runął / Stieg Larsson ; przeł. Alicja Roseneau.- Warszawa : Czarna Owca, 2009.
Od 2010r . Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu wraz z Fiilią w Gliczarowie Dolnym bierze udział w programie "AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK" realizowanym przez Fundację Orangę. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocje ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.
Dzięki programowi wszyscy mieszkańcy i turyści mogą bezpłatnie korzystać z szerokopasmowego Internetu. W Bibliotece głównej w Białym Dunajcu dla użytkowników przygotowane są dwa stanowiska komputerowe z dostępem do internetu o szybkości 6 Mb/s. Dodatkowo w pomieszczeniach bibliotek zainstalowany jest Hotspot dzięki któremu można skorzystać z sieci bezprzewodowej WiFi. Również w Filii w Gliczarowie Dolnym użytkownicy mogą korzystać z darmowego internetu o szybkości 1 Mb/s.